STOWARZYsZENIA NA RZECZ OŚWIATY W DOBRYM MIEŚCIE

Gimnazjum Niepubliczne

Od 1 września 2017 roku Gimnazjum Niepubliczne
funkcjonuje w ramach Niepublicznej Szkoły Podstawowej
Stowarzyszenia na rzecz Oświaty w Dobrym Mieście

adres: nsp.snro-dm.net

 

 


Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Uczniowie klas III uczestniczą w edukacji filmowej w ramach krajowego programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Zajęcia odbywają się w olsztyńskiej Awangardzie, a składają się na nie prelekcja eksperta, projekcja filmu oraz dyskusja.

Filmy dobierane są pod kątem walorów artystycznych oraz problemów bliskich młodemu człowiekowi. Są to zagadnienia związane z tożsamością, dojrzewaniem, komunikacją międzyludzką czy kulturowym poszukiwaniem siebie. Uczestnicy zapoznają się z elementami języka filmu oraz doskonalą umiejętności interpretacyjne. Spotkania są ciekawym sposobem uczenia się siebie, ludzi i świata, który nas otacza.

 

Propozycje filmowe na rok szkolny 2014/2015

1) TYSIĄC RAZY SILNIEJSZA (reż. P. Schildt, Szwecja 2010) – historia klasy, w której chłopcy zdecydowanie dominują nad dziewczętami. Sytuacja zmienia się, gdy do klasy dołącza Saga. Jak wyzwolić nasz potencjał? Jak nie poddawać się grupie?

2) FANATYK (reż. H. Bean, USA 2001) – młody chłopak żydowskiego pochodzenia nie akceptuje swojej tożsamości. Z czasem jego antysemityzm przeradza się w chorobliwą nienawiść rasową i narodowościową. Jak walczyć z nietolerancją?

3) C.R.A.Z.Y. (reż. J.M. Vallee, Kanada 2005) – chłopak wychowany w tradycyjnej rodzinie pewnego dnia wyznaje, że jest gejem. C.R.A.Z.Y. to film opowiadający o próbie określenia siebie w świecie pełnym stereotypów oraz o potrzebie akceptacji.

4) W LEPSZYM ŚWIECIE (reż. S. Bier, Dania 2010) – Christian po śmierci matki przeprowadza się z ojcem do Danii. Elias przeżywa separację rodziców i częste wyjazdy ojca Afryki. Christian i Elias przekraczają barierę oddzielającą dziecięcą niewinność od świadomości swoich czynów i konieczności ponoszenia konsekwencji własnych decyzji.

5) WYMYK (reż. G. Zgliński, Polska 2011) – Brutalny napad, którego ofiarą jest Jerzy, a niemym świadkiem jego brat Alfred, to początek historii o winie i karze, wyrzutach sumienia i konsekwencjach decyzji, które podejmujemy. Realistyczny obraz rodzinnych relacji, które zostają zaburzone przez tragedie i wzajemne oskarżenia.

6) COMBAT GIRLS. KREW I HONOR (reż. D. F. Wnendt, Niemcy 2011) – Marisa ma dwadzieścia lat i nienawidzi obcokrajowców. Pewnego dnia poznaje afgańskiego uchodźcę i od tego momentu jej wyobrażenia o świecie zaczynają się powoli zmieniać.

7) PERSEPOLIS (reż. V. Paronnaud, M. Satrapi, Francja 2007) – Rewolucja islamska w Iranie ukazana z punktu widzenia dojrzewającej dziewczyny – czas terroru, zniewolenia, zakazy i nakazy doprowadzą główną bohaterkę do emigracji.

8) Zestaw dokumentów – zestaw współczesnych polskich filmów dokumentalnych, które przybliżają wycinek dzisiejszej rzeczywistości, Jaka jest relacja filmu dokumentalnego i rzeczywistości, którą dokumentalista stara się pokazać?

9) SZTUKA ZNIKANIA (reż. B. Konopka, Polska 2013) – Bartosz Konopka powszechne uznanie zyskał swoją niebanalną opowieścią o murze berlińskim. W równie niekonwencjonalny sposób przedstawia fragment historii w Sztuce znikania. Lata 80. oglądamy tu oczami przybyłego z Haiti szamana woodoo, Amona, który pojawił się w 1980 r. w Polsce sprowadzony prze legendę teatru Jerzego Grotowskiego. W zabawny, pełen ironicznego dystansu sposób Konopka portretuje Polaków, ukazuje ich postawy i świat wartości, przywołując jednocześnie tak różne momenty polskiej historii, jak: wojny napoleońskie, „karnawał Solidarności”, stan wojenny, w filmie, który łączy różne konwencje gatunkowe.

10) BEAT OF FREEDOM – ZEW WOLNOŚCI (reż. L. Gnoiński, W. Słota, Polska 2010) – Świetnie zrealizowany film dokumentalny ukazujący znaczenia dla wolności muzycznej kontrkultury. Złożony z materiałów archiwalnych związanych z festiwalem w Jarocinie oraz komentarzy między innymi Kazika Staszewskiego, Muńka Staszczyka, Kory Jackowskiej, Jurka Owsiaka, Marka Niedźwieckiego. Dla młodych widzów może być, jak pisał Robert Sankowski: „porządną, nieortodoksyjną i alternatywną” lekcją historii. Pokazuje znaczenie muzyki rockowej dla pokolenia dorastającego w latach 80. w systemie totalitarnym. Jest uzupełnieniem, kontekstem dla fabularnego filmu Jacka Borcucha.

 

 

 

szok logo

 

 

pit opp1proc

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem